صفحه اصلي
مهندسی شيمی
دوره های تکمیلی
کنکور ارشد و دکتری
تحقیق و توسعه
همکاری بانهادها
اخبار
دانلود
9+1 دليل انتخاب ما
نمایندگی ها
درباره ما
     چگونه استرس خود را در هنگام آزمون های آزمایشی کنترل کنیم؟
  97/09/01

چگونه استرس خود را در هنگام آزمون های آزمایشی کنترل کنیم؟

 

"کار گروه خانه مهندسی شیمی ایران شما را به خواندن این مقاله دعوت می نماید"

 

استرس، حسی است که همه‌ ما سر جلسه‌ آزمون های مختلف تجربه‌اش کرده‌ایم. استرس در حد کم، کاملاً طبیعی است اما اینکه استرس به حدی زیاد شود که از کنترل خارج گردد، باعث می‌شود روی توانایی ذهنی و عملکرد تأثیر منفی بگذارد.

آزمون های آزمایشی مهندسی شیمی

 

اضطراب در دوران آمادگی آزمون کارشناسی ارشد می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که گاهی مخرب و گاهی مفید است. اضطراب آزمون در شرایطی که منجر به ایجاد دغدغه و نگرانی نسبت به درس خواندن شود، باعث می‌شود برای آزمون آماده شوید. اما اگر این استرس از حدی معین خارج شود، نتایج بدی به دنبال خواهد داشت. اول از همه باید به‌ دنبال این باشید که چرا استرس دارید؟

  • آیا از آن دسته افرادی هستید که علاقه دارید همیشه در هر چیزی موفق باشید؟
  • آیا از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنید، اگر در آزمون کارشناسی ارشد موفق نشوید دیگر راهی برای جبران نخواهید داشت؟
  • آیا تجربه‌های شکست قبلی در شما، خاطره بدی را در ذهن‌تان نهادینه کرده است؟
  • آیا به‌خاطر اینکه درس نخوانده‌اید برای آزمون آزمایشی خود استرس دارید؟

با  چندین راهکار کلی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم می‌توانید تا حد زیادی بر استرس خود غلبه کنید.

برنامه‌ریزی داشته باشید

حال که ایام آزمون های آزمایشی فرا رسیده است اولین قدمی که همیشه بر آن تأکید داریم، برنامه‌ریزی است. اگرچه تعداد کمی از دانشجویان به این موضوع پایبند هستند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که حتما برنامه‌ریزی را جدی بگیرید؛ چرا که برنامه‌ریزی مانع از انباشته شدن مطالب درسی شده، کل مطالب برای ماه های قبل از آزمون کارشناسی ارشد باقی نمی‌ماند، فرصت کافی برای مرور و دوره دارید و در نتیجه می‌توانید به خوبی زمان خود را مدیریت کنید.

در جدول برنامه‌ریزی خود علاوه بر تخصیص زمانی برای مطالعه، باید زمان‌هایی را برای تفریح، استراحت و غذا خوردن معین کنید، در این صورت است که می‌توانید با یک برنامه‌ریزی حساب شده، منطقی و معقول  دروس خود را به خوبی بخوانید و به تفریح خود هم برسید.

تغذیه سالم داشته باشید

در ایام آمادگی آزمون داشتن تغذیه سالم نیز موضوع مهمی است. در انتخاب غذای خود دقت کنید و غذاهایی را میل کنید که مملو از ویتامین و پروتئین بوده، خوردن میوه‌ها و سبزیجات نیز ذهن شما را تازه و فعال نگه می‌دارد و باعث بهبود یادگیری شما و در نتیجه کاهش اضطراب‌تان می‌شود. در ضمن برای بیدار ماندن از نوشیدن قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا پرهیز کنید؛ اگرچه کافئین موجود در این نوشیدنی‌ها شما را بیدار نگه می‌دارد، اما مانع از به یادآوردن مطالب در ذهن می‌شود.

سعی کنید آب زیاد بنوشید؛ اگر بدن به اندازه کافی آب داشته باشد، سرحال می‌مانید و دچار خستگی نمی‌شوید.

خود را باور داشته باشید

تمامی تلاش‌های خود، موفقیت‌هایی که داشته‌اید، توانایی‌هایی که دارید، نقاط قوت خود در دروس را باور داشته باشید و در ذهن خود آنها را مرور کنید و ایمان داشته باشید که نتیجه‌ای که کسب می‌کنید، مطلوب خواهد بود.

تمرکز خود را افزایش دهید

شب قبل از هر آزمون آزمایشی هر آن چیزی را که باعث حواس‌پرتی شما می‌شود، کنار بگذارید و به هیچ‌چیزی جز درس توجه نکنید. اگر روی مطالبی که می‌خوانید تمرکز نداشته باشید، ناخودآگاه دچار اضطراب می‌شوید.

از همين حالا خودآزمايی را جدی بگيريد

 

از طرف دیگر روز آزمون آزمایشی با افرادی که به شما انرژی منفی می‌دهند یا حس اضطراب به شما القا می‌کنند، ارتباط نداشته باشید و در مقابل سعی کنید با کسانی صحبت کنید که به شما انرژی مثبت می‌دهند و آرام‌تان می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا با تمرکز بیشتر و حس بهتری در جلسه آزمون حاضر شوید.

به اندازه کافی بخوابید

خواب کافی و به اندازه در دوران آمادگی آزمون اهمیت بیشتری دارد. در طول شبانه‌روز باید حدود ۷ تا ۸ ساعت خواب کامل داشته باشید. اگرچه برخی از دانشجویان، شب قبل از آزمون های آزمایشی بیشتر از سایر شب‌ها بیدار می‌مانند تا دروس خود را بخوانند. توصیه می‌کنیم سعی کنید روی برنامه‌ریزی خود پیش بروید تا شب آزمون خواب کاملی داشته باشید و روز آزمون سرحال و بانشاط باشید و بتوانید به راحتی مطالب را بازیابی کنید.

آزمون دادن را تمرین کنید

اگر فکر کردن به فضای جلسه آزمون و آزمون دادن شما را مضطرب می‌کند و با اینکه چندین بار در چنین موقعیتی قرار گرفته‌اید اما باز هم دچار استرس می‌شوید، راهکار ما به شما این است که آزمون های آنلاین دادن را تمرین کنید. اگر می‌توانید خود را در فضایی شبیه به جلسه آزمون قرار دهید (منظور شرایطی با همان قوانین و محدودیت‌های جلسه آزمون است) و با پیدا کردن سوالاتی از پیش تعیین نشده از خود آزمون بگیرید.

استرس آزمون نوعی هراس است که فرد نسبت به قابلیت‌های خود دچار تردید می‌شود و توانایی او برای ارائه‌ بهترین عملکرد خود در آزمون کاهش می‌یابد. این نوع استرس باعث می‌شود فردی که به خوبی تمامی مطالب درسی را مطالعه کرده، آنها را فراموش کند، توان بازیابی مطالب آموخته شده را نداشته باشد و در نتیجه عملکرد ضعیفی در آزمون داشته باشد.

 

 

خانه مهندسی شیمی

" گامی تخصصی بسوی اشتغال در صنعت کشور"