صفحه اصلي
مهندسی شيمی
دوره های تکمیلی
کنکور ارشد و دکتری
تحقیق و توسعه
همکاری بانهادها
اخبار
دانلود
9+1 دليل انتخاب ما
درباره ما
   طراحی فرآیندها

فرآیند یعنی‌ عملكرد یا روش‌ و طریقی‌ كه‌ بتوان‌ به‌ یاری‌ آن‌ ماده‌ای‌ را از حالتی‌ به‌ حالت‌ دیگر تغییر شكل‌ داد و منظور از مهندس‌ طراحی‌ فرآیند یعنی‌ فردی‌ كه‌ روش‌ این‌ تغییر و تحول‌ را طراحی‌ كند. گرایش طراحی فرآیندها تقریباً تمام گرایش های دیگر مهندسی شیمی را پوشش می دهد.

تبديل طراحي بيسيك به طراحي تفضيلي، محاسبات هيدروليك طراحي فرآيندي تجهيزات و توليد مدارك مهندسي كه مهمترين آن توليد و توسعه ي نقشه هاي PFD &  P &ID است از وظيفه هاي تخصصی يك مهندس طراحي فرآيند است.

در این گرایش دانشجویان با اصول طراحی فرایندهای مهندسی شیمی و تجهیزات مربوطه آشنا می‌شوند و همچنین كار كردن با نرم‌افزارهای طراحی مهندسی شیمی از جمله Aspen Hysys و Ansys Fluent  و کد نویسی را به صورت تخصصی تر فرا می گیرند. در ايران به دليل وجود ذخاير عظيم نفت و گاز و توسعه روز افزون صنعت پتروشيمي و صنعت هسته اي آينده شغلي بسيار مناسبي برای این گرایش مهیا می باشد به عنوان مثال، این گرایش در صنعت نفت و گاز، وظیفه طراحی فرآيندهای پالايش نفت و گاز، طراحی برج و مبدل، تعيين مشخصات دستگاه‌ها و سيستم‌های اندازه‌گيری را بر عهده دارد.

 

 

طراحي تجهيزات فرايندي، طراحي مفهومي فرايندهاي شيميايي و دینامیک سیالات محاسباتی از جمله دروس تخصصي اين گرايش مي باشد و دروس مشترک با سایر گرایش ها شامل طراحی راکتور پیشرفته، دینامیک سیالات پیشرفته و ریاضیات عددی می باشد.

 

 

خانه مهندسی شیمی

" گامی تخصصی بسوی اشتغال در صنعت کشور"