صفحه اصلي
مهندسی شيمی
دوره های تکمیلی
کنکور ارشد و دکتری
تحقیق و توسعه
همکاری بانهادها
اخبار
دانلود
9+1 دليل انتخاب ما
درباره ما
   دانشگاه شیراز

معرفی و تاریخچه دانشکده:

بشر از ديرباز به رفتار مواد و فعل و انفعالات موجود در طبيعت و كارگيري اين واكنش ها در بهبود سطح زندگي و پيشبرد اهداف علمي و صنعتي خود توجه ويژه داشته  است. از آغاز علم كيمياگري تا كشف نفت، اين كيمياي طبيعي، علم شيمي و شناخت خواص شيميايي مواد از اهميت ويژه‌اي برخوردار بوده است.

 

رشته مهندسي شيمي، جهت تربيت متخصصاني توانا در زمينه كاربردي‌تر شدن علوم مربوط به نفت، پتروشيمي، گاز، .و همچنین، مراحل تصفیه آنها، تبدیل انرژی، محيط زيست، كنترل فرآيند و بسياري ديگر از علومي بنيان نهاده شده كه تأثير مستقيم در روند و كيفيت زندگي جوامع انساني دارند. بخش مهندسي شيمي دانشكده مهندسي دانشگاه شيراز با قدمت 40 ساله، از اولين بخش هاي مهندسي شيمي كشور به شمار مي‌رود اين گروه علمي از سال 1346 علاوه بر مقطع كارشناسي اقدام به پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد نموده است. سابقه درخشان علمي اين بخش و ارتباط آن با دانشگاههاي بزرگ جهان يكي از دلايلي بود كه دانشگاه شيراز را در منطقه جنوب ايران به عنوان دانشگاه مادر مطرح نمود.

 

به دليل حضور اساتيد مجرب و سوابق درخشان در زمينه پروژه‌هاي صنعتي، اين بخش، به عنوان قطب پالايش نفت گاز كشور شناخته شده است. هم اكنون يكي از اهداف اين قطب علمي طرح راه‌اندازي و تجهيز دانشكده مهندسي شيمي، نفت و گاز مي‌باشد كه در اسفندماه 1380 به تصويب رسيده و مراحل اجرايي در سال 1387 به اتمام و از سال 1388 آن به پايان رسيده و آماده پذیرش دانشجو در مقاطع مختف است. با پایان کار ساخت این دانشکده که در ساختمانی با زیربنای 20000 متر مربع و در محل دانشکده مهندسی شماره 2 از سوی شرکت ملی گاز ایران، رشته های مهندسی نفت گرایش مخازن، حفاری، بهره برداری، اکتشاف و رشته مهندسی شیمی گرایش شبیه سازی و کنترل فرایند و راه اندازی خواهد شد. احداث بیش از ده آزمایشگاه جدید آموزشی تحقیقاتی، اعزام بیست نفر دانشجو جهت تامین کادر هیات علمی این دانشکده به خارج ازکشور و حمایت از پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی ، ظرفیتهای جدیدی را به توان علمی کشور خواهد افزود. لازم به ذکر است که پذیرش دانشجو در گرایش گاز و در مقطع کارشناسی ارشد از سال 1381 آغاز شده است.

 

از سال 91 این دانشکده موفق به راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی نفت گرایش مخازن هیدروکربنی گردید.همچنین گرایشهای محیط زیست و پلیمر به مقطع کارشناسی ارشد مهندسی شیمی اضافه گردید .ضمنا مجوز نوگشایی رشته مهندسی شیمی گرایش فرآوری و انتقال گاز نيز اخذ شد که از سال 93 اقدام به پذیرش دانشجو می نماید. 

 گروه‌ها و مجموعه‌های آموزشی دانشکده:

مقطع تحصیلی

گرایش

کارشناسی

مهندسي شيمي(پالايش، پتروشيمي و گاز)

کارشناسی ارشد

مهندسي شيمي (شبيه سازي و كنترل فرآيندها)

مهندسي شيمي (بدون گرايش)

مهندسي شيمي (گاز)

مهندسی شیمی-گرایش محیط زیست

مهندسی شیمی-گرایش پلیمر

فرآوری و انتقال گاز

دکتری

مهندسی شیمی

 

 

رئیس و معاونان دانشکده:

دکتر غلامرضا کریمی: رئیس دانشکده

دکتر محمد خرم: معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده

دکتر داریوش مولا: معاون پژوهشی دانشکده

اعضاء هیأت علمی دانشکده

 

آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی

بخش‌های آموزشی:

بخش مهندسی شيمي

بخش مهندسی گاز

 

آدرس:

شيراز، خيابان ملاصدرا، دانشكده مهندسي شيمي، نفت و گاز

تلفن : 6473170 و 6133770

دورنگار : 6473180

پست الكترونيكي: cheng@shirazu.ac.ir

 

برای اطلاعات بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه شیراز

 


 

 

 

 

خانه مهندسی شیمی

" گامی تخصصی بسوی اشتغال در صنعت کشور"