صفحه اصلي
مهندسی شيمی
دوره های تکمیلی
کنکور ارشد و دکتری
تحقیق و توسعه
همکاری بانهادها
اخبار
دانلود
9+1 دليل انتخاب ما
درباره ما

عنوان مقاله (Title)

عنوان مقاله اولین بخشی است که نظر خواننده را به خود جلب می کند. در حقیقت عنوان به صورت مختصر و مفید بیان کننده مفهوم و مطالب موجود در مقاله است. افرادی که به دنبال مقاله در یک زمینه خاص هستند در ابتدا به نام مقاله توجه می کنند. به همین دلیل ضروری است که عنوان به گونه ای باشد که خواننده را به خواندن مطالب مقاله علاقمند کند. برای حفظ شیوایی عنوان مقاله باید از اختصارات و عبارات نا آشنا استفاده نشود. اگرچه با تعداد کلمات بیشتر می توان مفاهیم را به صورت دقیق تر بیان کرد ضروری است که عنوان مقاله تا حد امکان کوتاه باشد حتما برای شما نیز پیش آمده است که از خواندن نام طولانی یک مقاله صرف نظر کرده اید!

 

چکیده مقاله (Abstract)

این بخش پس از اتمام سایر مراحل نوشتن انجام می شود. چکیده خلاصه جامعی است از کار های انجام گرفته در بدنه اصلی مقاله که تمامی اجزای اصلی مقاله را به نحوی در خود دارد. طول چکیده از لحاظ تعداد کلمات دارای محدودیت است.  این محدودیت در ژورنال های مختلف متفاوت است که با مراجعه به سایت ژورنال می توان از آن آگاه شد.

چکیده دارای چهار بخش اصلی است.

1.       معرفی در رابطه با اهمیت موضوع مورد مطالعه

2.      بیان هدف

3.     روش های مورد استفاده

4.     خلاصه ای از نتایج کار

 

کلمات کلیدی (Key Words)

این بخش که پس از چکیده می آید، به خواننده نشان می دهد که مفاهیم و موضوعاتی که در این مقاله مد نظر هستند چیست. در تعداد کلمات کلید نیز محدودیت وجود دارد.

 

مقدمه (Introduction)

بخش ابتدای متن اصلی مقدمه است. در این بخش به بیان کلیات مطالعه شامل طرح مسئله، ضرورت و اهداف مسئله و همچنین بررسی تاریخچه پرداخته می شود. در تاریخچه مطالعه موارد دارای ارتباط مستقیم بایستی ذکر شوند و در ادامه به خواننده نشان داده شود که مطالعه پیش رو ادامه کار بر روی همان مسئله است. اولین بخشی که در انجام هر مقاله انجام می گیرد، مطالعه تاریخچه تحقیق و نگارش آن است.

مقدمه دارای بخش های زیر است:

·        مقدمه ای کامل در رابطه با موضوع مورد مطالعه

·        طرح مسئله

·        تاریخچه تحقیق

·        بیان ضرورت مطالعه و هدف اصلی

 

روش ها (Methodology)

اهمیت این بخش در آن است که خواننده بتواند با روند کار انجام شده به خوبی آشنا شود تا در صورت لزوم بتواند از شیوه معرفی شده استفاده کند و همچنین قادر باشد در مورد نتایج ارائه شده داوری کند. این بخش به طور معمول در مقالات آزمایشگاهی (Experimental) شامل مواد مورد استفاده (Materials) و چینش آزمایشگاهی (Experimental Set Up) و در مقالات مدل سازی شامل شیوه دستیابی به داده های مورد استفاده (Data Acquisition)، توضیحات در مورد مدل به کار گرفته شده/ ایجاد شده (Model Development) و بررسی دقت و اعتبار مدل (Model Accuracy) است.

 

نتایج و بحث (Result And Discussion)

در این بخش خروجی کار مقاله ارائه می شود. برای بیان ساده تر به طور معمول در این بخش از اشکال و جداول استفاده می شود. توضیحات و بحث در مورد یافته های تحقیق باید جامع و دقیق و در عین حال مختصر و مفید باشد.

 

نتایج (Conclusion)

این بخش به صورت خلاصه و موردی یافته های تحقیق را بازگو می کند. در این بخش پیشنهاد ها برای ادامه مطالعه در این زمینه خاص نیز بیان می شود.

 

فهرست علائم و اختصارات (Nomenclature)

در این بخش ، متغیر ها، ثابت ها، زیروند ها، کلماتی که به اختصار ارائه شده اند و غیره توضیح داده می شود. تمامی این موارد بایستی به ترتیب حروف الفبا بیان شوند. این بخش می تواند شامل موارد زیر باشد:

·        بخش اختصارات (Abbreviations)

·        بخش متغیر ها (Variables)

·        بخش ثابت ها (Constants)

·        بخش زیروند ها (Subscripts)

·        بخش بالاوندها (Superscripts)

 

منابع و مراجع (References)

هر مطلبی و اصولی که عنوان می شود و مطالبی که از کار های گذشته نقل قول می شود باید دارای مرجع باشد. ارائه مرجع تاییدی است بر دقت و صحت مطالب ارائه شده. در مقالات علمی این امر کاری ضروری است و نبود و ناقص بودن آن یکی از مواردی است که به طور معمول توسط Reviewer تذکر داده می شود. منابعی که در متن به آن ها ارجاع داده می شود در انتهای مقاله لیست می شود. هر ژورنال دارای فرمت خاصی است. شیوه ای که برای مرجع گذاری توصیه می شود استفاده از نرم افزار Endnote است که با استفاده از آن می توان به راحتی هر فرمت دلخواه را بسته به ژورنال مورد نظر پیاده سازی کرد.

 

 

 

خانه مهندسی شیمی

" گامی تخصصی بسوی اشتغال در صنعت کشور"