خانه مهندسی شیمی ایران

۰
بازار کار مهندسی شیمی

بازار کار مهندسی شیمی


1- بازار کار مهندسی شیمی داخل کشور 

مهندس شیمی می تواند در صنایع مختلف شامل صنایع شیمیایی، غذایی، دارویی، نساجی، نفت و گاز و پتروشیمی، معدنی،انرژی و تقریبا در هر کارخانه تولیدی کار کند. همچنین با کسب تجربه بیشتر می تواند به رده های نظارتی و مدیریتی مانند ناظر تولید، مهندس طراح، مدیر بخش تحقیق و توسعه یا مدیر کارخانه دست یابد.
در خصوص وضعیت و میزان استخدام مهندس شیمی در ایران آمار دقیقی در دسترس نیست. از آنجا که صنعت نفت و گاز و پتروشیمی مهم ترین و بزرگترین صنعت در کشور ما می باشد، تعداد زیادی از مهندسان شیمی در این صنعت استخدام می شوند. البته رقابت برای کسب بهترین موقعیت های شغلی در صنایع برتر کشور بسیار زیاد می باشد. بدیهی است فارغ التحصیلان مهندسی شیمی که دانش، مهارت و تخصص خوبی  داشته باشند، به راحتی در بهترین محل کار و با بالاترین حقوق ها استخدام می شوند.

درآمد و حقوق مهندس شیمی :
​​​​​​​

این نکته قابل ذکر است که مهندس شیمی ای که در مناطق نفتی و خارج از شهر کار می کند، به دلیل سختی کار حقوق بالایی دریافت می کند.

میزان درآمد مهندس شیمی در بخش خصوصی متفاوت است. زیرا هر شرکت خصوصی با توجه به اهداف و سیاست ها و توان مالی خود، میزان حقوق و دستمزد کارکنان را تعیین می کند. باید به این نکته توجه داشت که داشتن دانش و تخصص خوب از عوامل کلیدی و مهم در موفقیت مهندس شیمی برای استخدام شدن و کسب درآمد بالا در بخش خصوصی است.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال 1392 توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد مهندس شیمی در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای مهندس شیمی در نظر گرفته شده اند شامل مسئول فنی، مهندس شیمی، بازرس فنی، سرپرست آزمایشگاه، سرپرست تحقیقات، مدیر تکنولوژی و ... می باشند که یک مهندس شیمی می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای مهندس شیمی در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال مهندس شیمی ای که در سمت مسئول فنی در رده سرپرست کار می کند، در اواخر سال 1392، حداقل درآمد 670000 تومان، حداکثر درآمد 2200000 تومان و متوسط درآمد ماهیانه 1100000 تومان را داشته است.
​​​​​​​


​​​​​​​همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله مهندس شیمی می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد مهندس شیمی از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مهندس شیمی نیز افزایش می یابد.

2- بازار کار مهندسی شیمی خارج کشور


آمریکا: پیش بینی می شود در سال های 2010 تا 2020 میزان استخدام مهندس شیمی 6 درصد کم تر از متوسط تقاضا برای مشاغل دیگر رشد داشته باشد. بسیاری از مشاغل آینده این حوزه در رشته های جدید مانند نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و انرژی های جایگزین خواهند بود.
استرالیا: میزان استخدام مهندس شیمی در سال 2011، 7.8 درصد رشد و طی پنج سال گذشته در مقایسه با رشد استخدام همه مشاغل (10.2 درصد) ، 75.7 درصد رشد داشته است. هم­چنین
پیش بینی می شود میزان رشد تقاضا برای این شغل تا حد زیادی در پنج سال آینده افزایش می یابد.

میزان درآمد مهندس شیمی در برخی کشورهای جهان عبارتند از:

آمریکا: متوسط درآمد سالانه مهندس شیمی 90.300 دلار ، متوسط درآمد سالانه مهندسان 83.34 دلار در سال 2010 و مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، 94300 دلار بوده است.
استرالیا: متوسط درآمد سالانه مهندس شیمی برابر 107.424 دلار(قبل از کسر مالیات) است.
انگلستان: متوسط درآمد سالانه مهندس شیمی کم تجربه حدود 39.000 دلار، مهندس شیمی با تجربه بین 45.000 تا 83.000 و افراد دارای پست نظارتی بیش از 90.000 دلار می باشد.
 


حقوق و مزایای مهندسی شیمی
بازار کار مهندسی شیمی

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید