خانه مهندسی شیمی ایران

۰
معرفی نرم افزار های فنی و اقتصادی

معرفی نرم افزار های فنی و اقتصادی

گروه بعدی نرم افزار ها را می‌توان به نرم افزارهای محاسبات فنی و اقتصادی فرایندها اختصاص داد. این گروه شامل دو نرم افزار زیر می‌شود:

1- نرم افزار Aspen Icarus
در سطح رقابت بازار سرمایه نیاز است یك مهندس شیمی پاسخ دقیق و صریحی از ملاحظات اقتصادی طرح و فرایند مورد نظر را ارائه کند. این نرم افزار قادر به انجام تمامی مراحل طراحی سریع یك پروژه صنعتی با کمك PFD اولیه که توسط یك فایل شبیه سازی به آن داده می شود، می باشد.
لازم به ذکر است این نرم افزار در ورژن های جدید نرم افزار با نام Aspen Economic Analyzer ارائه می شود.

2- نرم افزار COMFAR
نرم افزاری است که برای مطالعات اقتصاد مهندسی مانند امکان سنجی و طرح‌های توجیه فنی و اقتصادی، شبیه‌سازی و تحلیل فرآیندهای مالی بکار میرود. این نرم افزار توسط سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل متحد (یونیدو) تدوین شده است. این نرم افزار قابلیت تطبیق با زبان فارسی را نیز دارد.
کلمه COMFAR اختصار عبارت انگلیسی COmputer Model for Feasibility Analysis and Reporting (مدل کامپیوتری برای آنالیز امکان سنجی و گزارش گیری) میباشد. این برنامه توسط واحد ارزیابی اقتصادی بخش عملیات یونیدو در سال 1979 برای آنالیز امکان سنجی و گزارش گیری در نیویورك تهیه و تدوین شده است. مدل اصلی این برنامه با استفاده از زبانهای برنامه نویسی پاسکال و C که قریب به 5۰,۰۰۰ خط (معادل یك کتاب 25۰۰ صفحه‌ای) می‌شود توسط یك تیم 7 نفره در مدت یك سال و نیم طراحی شده است. طرح تجاری و پیش بینی درآمد و برآورد هزینه پروژه های صنعتی، معدنی، کشاورزی، زیربنایی، دریانوردی و … با استفاده از نرم افزار کامفار انجام می پذیرد.
نرم افزار تخصصی کامفار یك برنامه کامپیوتری است که از طرح تحقیقات قبل از بهره برداری حمایت می کند و استفاده از آن سازماندهی و محاسبه گزارشات مالی و اقتصادی را آسان می‌سازد.
این نرم افزار بر اساس مطالعات امکان سنجی و یا به عبارتی توجیه‌پذیری و یا قابل اجراء بودن و یا نبودن طرح و مطالعات فرصت یابی برای هر طرح صنعتی و معدنی طراحی گردیده است. نتایج این نرم افزار بیانگر جذابیت اقتصادی طرح بر اساس محدود و یا نامحدود بودن بودجه اقتصادی سازمان مجری می باشد.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید